خانه / دسته‌بندی نشده / قیمت بیت کوین با واحد پول ایران

قیمت بیت کوین با واحد پول ایران

بانک مرکزی اعلام کرد که با حذف چهار صفر از پول ملی ایران، پارسه به عنوان پول خرد ایران مطرح شده است. بانک مرکزی ابتدا طرح حذف چهار صفر از پول ملی را مطرح کرد و سپس این طرح در جلسه هیات وزیران تصویب شد. دیروز رییس جمهور این طرح را در قالب لایحه ای به مجلس فرستاده است.

طبق اعلام بانک مرکزی با تصویب این طرح، پارسه به عنوان پول خرد ایران شناخته می شود. با تایید این طرح ۴ صفر از پول ایران حذف خواهد شد و به عنوان مثال هر ۱۰ هزار تومان معادل ۱۰ تومان خواهد بود.

همچنین برای پول خرد نیز هر ۱۰۰ پارسه معادل یک تومان در نظر گرفته می‌شود؛ به عبارت دیگر اکنون هر ۱۰ ریال معادل یک تومان است و در واحد جدید هر ۱۰۰ پارسه معادل یک تومان خواهد بود.

عبدالناصر همتی گفته بود که اجرای این طرح، حداقل دو سال زمان می‌برد و هزینه میلیاردی نخواهد داشت؛ البته به گفته او با اجرای این طرح، هزینه چاپ پول کاهش می‌یابد و روند حسابرسی‌ها ساده‌تر انجام خواهد شد.

با تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از آن قطعا در ابتدا تفاوت‌هایی در نحوه گفتار واحد پولی جدید در میان مردم ایجاد خواهد شد، اما آنطور که به نظر می‌رسد واحد پول ایران شبیه واحد پول بسیاری از کشورهای دیگر از جمله دلار شده که ترکیبی از یک واحد اصلی و یک واحد خرد است.

همانطور که هر دلار در حال حاضر برابر با ۱۰۰ سنت است، واحد پول ایران نیز به سیستمی مشابه تغییر وضعیت خواهد داد.

با تغییر واحد پولی، سکه، دلار و بیت کوین چگونه خواهد بود:

هر سکه بهار آزادی معادل چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و معادل ریالی آن ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است که با واحد پول جدید، هر سکه تمام ۴,۱۵۰ تومان خواهد بود.

هر نیم سکه در حال حاضر دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و معادل ریالی آن ۲۱ میلیون و ۶۰۰ ریال است که با واحد پولی جدید معادل ۲,۱۶۰ تومان خواهد شد.

هر ربع سکه یک میلیون و ۳۶۴ هزار تومان است که معادل ۱,۳۶۴ تومان خواهد بود.

دلار آمریکا با قیمت ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان با سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه و یا ۱۱.۷ تومان خواهد شد.

یورو با قیمت ۱۳ هزار ۱۰۰ تومان معادل ۱۳ تومان و ۲۵ پارسه و یا ۱۳.۲۵ تومان خواهد شد.

بیت کوین با قیمت ۱۱۷ میلیون تومان و معادل ریالی ۱ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال در واقع  معادل ۱۱۷ هزار یا ۱۱۷,۰۰۰ تومان خواهد شد.

قیمت اتریوم با ۲ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان معادل ۲,۱۷۶ تومان خواهد بود.

درباره سامان حبیب زاده

مدیر موسسه اندیشه و کارناب

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*